galeria4

Wioska położona jest w bardzo malowniczej okolicy na brzegu największego jeziora w Polsce – Śniardwy, w obszarze Mazurskiego Parku Krajobrazowego – otoczona łąkami, lasami oraz kilkoma jeziorami. Lasy otaczające miejscowość wchodzą w skład ogromnego kompleksu Puszczy Piskiej. Przez miejscowość biegnie wyznaczona trasa rowerowa obejmująca brzeg jeziora Śniardwy. Do bardzo ciekawych miejsc należy niedaleko położony kompleks bagien w okolicy jeziora Tyrkło.

Nowe Guty doskonale sprawdzają się jako baza wypadowa na całe Mazury z racji swego położenia. Do Mikołajek jest tylko 35 km, do Orzysza 10 km, do Giżycka około 30 km a do Rucianego – Nidy można dostać się drogą wodną koniecznie zaglądając po drodze do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Warto zajrzeć do rezerwatu łabędzia niemego w Łuknajnie – żyje tam ponad 1000 par tego pięknego ptaka. Pieszy rajd z Rucianego – Nidy zakończyć można w Leśniczówce Pranie zwiedzając muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – poety zakochanego w Mazurach. Niedaleko Kętrzyna znajduje się Wilczy Szaniec (Die Wolfschanze) – jedna z głównych kwater Adolfa Hitlera.1280noweguty1

Miłośnikom wysokości spodobają się akwedukty w Stańczykach. Godnym odwiedzenia miejscem jest z pewnością sanktuarium w Świętej Lipce. To tylko kilka z długiej listy miejsc które warto zwiedzić na terenie Mazur.

1280noweguty2Widok na wyspę Czarcią i Pajęczą z uroczej miejscowości Niedźwiedzi Róg